Senzorna integracija je način na koji živčani sustav prima, obrađuje i procesira informacije koje prima putem osjetila. Osjetila nam daju informacije o fizičkom stanju tijela i okoline, a mozak locira, svrstava i integrira te osjete. Samo dobra integracija osjeta pomoći će mozgu da razvije funkcije koje su neophodne da bi dijete bilo uspješno u ponašanju, doživljavanju i učenju.
Pored pet poznatih osjetila (vid, sluh, dodir, miris, okus), koja nam donose informacije iz vanjskog svijeta, značajnu ulogu u učenju i doživljavanju imaju “unutarnja” – tjelesna osjetila (vestibularno i proprioceptivno). Kada govorimo o senzornoj integraciji onda prvenstveno mislimo na stimulaciju taktilnih, vestibularnih i proprioceptivnih osjetila, koja se nazivaju i temeljna osjetila, i njihova integracija zajedno sa podražajima iz vanjskog svijeta predstavlja temelj cjelokupnog životnog učenja. Ta osjetila odnosno njihova integracija upravljaju našom sposobnošću:
Taktilne simulacije
Stimulacije taktilnog osjetila izuzetno su važne za stvaranje osjećaja tjelesne cjelovitosti kao i za emocionalni razvoj a posebno za stvaranje osjećaja sigurnosti, samopouzdanja i privrženosti.
Vestibularne stimulacije
Stimulacije vestibularnog osjetila važne su za razvijanje sposobnosti kretanja, ravnoteže i mišićnog tonusa.
Proprioceptivne stimulacije
Stimulacije proprioceptivnog osjetila važne su za usvajanje tjelesne cjelovitosti, orijentacije u prostoru i motoričko planiranje.